Otázky a odpovědi
Je nutné se k návštěvě ambulance objednat?
Není, se zvířetem můžete přijít kdykoliv v ordinační době. Mimo ordinační dobu, v akutních případech, nejlépe po telefonické domluvě. Objednat je nutné operační zákroky a složitější diagnostická vyšetření (rozsáhlejší Rentgenová vyšetření ap.)
———
Je nutné mít psa pro návštěvu ambulance vybaveného náhubkem?
Není. Náhubek nevyžadujeme, pro většinu zákroků na zvířeti není běžný náhubek vhodný. Pokud pes nespolupracuje, vybavíme ho bezpečnějším náhubkem vlastním.
———
Kdy poprvé přijít se štěnětem nebo kotětem k veterinárnímu lékaři?
V podstatě nejlépe krátce poté, co si jej pořídíte. Zkonzultujeme dosavadní zákroky, odčervení a vakcinace, které již byly provedeny u chovatele a domluvíme se na dalším postupu. Odčervení je vhodné již od věku 4 týdnů, první vakcinace u štěňat vetšinou od věku 6 týdnů, u koťat o něco později.
———
Co dělat, když dojde k nežádoucímu nakrytí feny nebo když máte podezření na nežádoucí krytí?
V prvé řadě nepanikařit! Tato situace nevyžaduje neodkladné ošetření a v dnešní době existuje několik variant řešení nežádoucího početí. Nejlépe je se o nich poradit při návštěvě v ordinaci.
———
Je vakcinace psů a koček povinná ze zákona?
Zákon ukládá majitelům psů, aby udržovali své psy navakcinované proti vzteklině. Nedodržení této zákonné povinnosti může vést k finančnímu postihu.
Vakcinace proti ostatním chorobám psů povinná není, záleží na vůli majitele. Vakcinace koček není povinná ani proti vzteklině. Samozřejmě vakcinaci polyvalentními sdruženými vakcínami proti nejnebezpečnějším nemocem psů a koček je možno velmi důrazně doporučit. Je tak je možno předejít často smrtelným chorobám.
———
Kdy můžeme zjistit graviditu feny ultrazvukem?
Spolehlivé určení gravidity a příp. zjištění počtu plodů je možné od 25. dne gravidity. K vyšetření je nejlépe přivézt fenku na lačno a nevymočenou, i když to není podmínkou.
———